Zekeriya Kökrek Kimdir?

1963’de Kayseri’de doğdu. 1980’de Kayseri Lisesi’nden mezun oldu.

1986 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden “tıp doktoru” olarak mezun oldu. 1994 yıllında, İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalından “Obsessisf-Kompulsif Belirtili Şizofren Hastaların Tedavi Özellikleri” tezi ile “ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanı” oldu. Uzmanlık eğitimi süresince Prof. Dr. Ayhan Songar ve Prof. Dr. Nedim Zembilci ile çalıştı. 2003 yılında istifa ile ayrılıncaya kadar İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalındaki görevini sürdürdü. 1995 yılında kısmî statülü serbest hekim olarak, Prof. Dr. Ayhan Songar Nöro-Psikiyatri Enstitüsü ve Sağlık Hizmetleri Limited Şirketi’nde Prof. Dr. Ayhan Songar’ın özel asistanı olarak çalışmaya başladı. Hocasının vefatından sonra tek başına aynı kurumda hekimliğe devam etti ve hocasının vasiyeti üzerine klinik çalışmalarını halen aynı istikamette sürdürmektedir.

2005-2012 yılları arasında, mesleğini icra yanında, Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde yüksek lisans dersleri verdi. 2012 yılında İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nün kuruluşunu gerçekleştirdi ve halen aynı üniversitede psikopatoloji, sosyal psikoloji, sibernetik ve psikoloji tarihi dersleri vermektedir.

Türkiye Psikiyatri Derneği kurucu üyesidir. Yurtiçi ve yurtdışında yayınlanmış makaleleri, kongrelerde sunulmuş tebliğleri bulunmaktadır. Bir dönem Yeni Semposium dergisi editör yardımcılığını yaptı.

Mesleki ilgi alanı obsessif kompusif bozukluk, saldırganlık ve öfke kontrol bozuklukları, epilepsiye bağlı kişilik ve davranış bozuklukları, dürtü kontrol bozuklukları, panik bozukluk, duygudurum bozuklukları, majör depresyon ve panik bozukluklardır.

Bilim tarihi ve bilim felsefesi, zihin felsefesi, kültür tarihi ve mitoloji konularında şahsî araştırma ve çalışmalarını sürdürmektedir.